Kolo nám převrátilo svět vzůru nohama!

S Pepou K. (na fotce vlevo) a Pepou J. (na fotce vpravo), kterým je oběma 16 let, se setkáváme u jezera Kristýna nedaleko Hrádku nad Nisou za krásného podzimního dne. Oba dva mají s tímto místem mnoho společného, tak se pusťme do vyprávění.

Příběh začíná na konci prázdnin 2014 a oba kluci se ještě neznají. Pepa K. se podílí na organizaci Triatlonu Hrádek nad Nisou a Pepa J. se na něj chystá jako závodník.

Na triatlon do Hrádku již léta jezdí také Tomáš Slavata, který s sebou přiváží kola a zázemí, aby mohli závodit i děti, které vlastní kolo nemají. Také do tomboly pravidelně přiváží jedno kolo. Pepa J. měl to štěstí, že byl vylosován a vyhrál. Do té doby o Tomášovi nevěděl, až poté, co kolo vyhrál, zjistil, kdo Tomáš je a že prakticky veškerý čas věnuje sportování dětí ze sociálně slabého prostředí, nebo z dětských domovů. Nové kolo Pepovi J. přišlo za měsíc po závodě, sám si ho složil a začal na něm jezdit.

Jiným způsobem se ke kolu dostal Pepa K. Pořadatelé triatlonu s Tomášem Slavatou dohodli, že Pepa K. získá do užívání také nové kolo Author. Bylo to zejména z toho důvodu, že staré kolo už dosloužilo a Pepa K. se chtěl cyklistice věnovat a staré kolo začínalo být svému jezdci dokonce nebezpečné. I tak na něm ale ještě odjel závod Bike babí léto.

S novými koly se životy obou kluků změnily - Pepa K. začal na kole jezdit, závodit a výrazně zhubnul, druhý Pepa se také začal věnovat závodění. Kluci se zúčastnili kromě výše zmíněného závodu také Malevil Cupu, Závodu do vrchu a dalších sportovních akcí, při kterých reprezentují své školy.

Během našeho rozhovoru jsme také narazili na Tomášovu snahu o spojování různých světů - dětí z veřejnosti a z dětských domovů. Pepa J. si vzpomněl na úžasnou atmosféru, která byla jiná při Triatlonu v Hrádku, než jinde na závodech. Děti se navzájem podporovaly a povzbuzovaly.

V současné době kola obou kluků vypadají značně opotřebovaně. Není divu, mají na kontě mnoho kilometrů po Lužických horách. Při rozhovoru chlapci prozradili, že hodně času o letošních prázdninách obětovali brigádám a oba si chtějí koupit nová kola, aby mohli dále zlepšovat své výkony a plnit si své sny v cyklistickém sedle.

A my, pořadatelé Triatlonu Hrádek nad Nisou, jsme velmi rádi, že jsme a můžeme být u tak radostných okamžiků, jakými jsou losování a předávání nových kol, které jsou motivací ke sportu pro jejich výherce.

AKTUALITY

2.4.
2018
Chtěl bych vás všechny pozvat na akce, které chystáme po celé ČR. Už za pár dní roztočíme kolotoč závodů pro děti ->
2.4.
2018
"Velké věci vznikají někdy z maličkostí. Muž, kterého uvidíte v reportáži Karolíny Liškové, jako chlapec závodil s tramvají. Někdo ho viděl, pochválil a vedlo to k tomu, že on dnes pomáhá dalším…
9.2.
2018
Mám za sebou další sezonu a přede mnou rok 2018. Rok 2017 byl pro mne jako každý rok náročnější co do počtu akcí a časového vytížení. Už ke konci sezony jsem cítil, že jedu z posledních sil. Máme…
18.9.
2017
Je 7: 40 a my dorazili na místo závodu, abychom postavili tratě, zázemí a také uklidili, aby se děti v 12 hodin mohli postavit na start finálového závodu Slavata Tour. Jak nejlépe popsat atmosféru…
22.6.
2017
Třetí štace na Moravě za náma a Moraviaman - Slavata triatlon tour odstartoval triatlonovy svátek na Šterkači :) Další šťastné děti a výherci kol. Společně s Petrem Vabrouškem…