Týden.cz – triatlonista hrdinou

„Mirek Dušín“ českého sportu. Jak zachránit sám sebe i ostatní

Tomáš Slavata při závodě.

Život se s ním nemazlil. Vyrůstal jako „dítě ulice“. Bez otce, s matkou alkoholičkou. V 21 letech si vzal do pěstounské péče své dva synovce, kteří do té doby vyrůstali v dětském domově. Přesto se Tomáš Slavata dokázal vypracovat v profesionálního sportovce a dnes reprezentuje Česko v terénním triatlonu. Veškerý volný čas i peníze ale obětuje dětem z dětských domovů. Je pro ně vzorem, hrdinou. Stejně jako pro mnoho ostatních.

Nyní jeho aktivity ocenil i Mezinárodní olympijský výbor, který mu ve čtvrtek udělil cenu fair play v kategorii „Sport a společenská zodpovědnost“ za nezištnou a obětavou práci ve prospěch dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin.

Jedenatřicetiletý Tomáš Slavata pro děti organizuje nejrůznější sportovní akce, závody, soustředění. Vede dva oddíly lehké atletiky v Táboře a Praze-Řepích a vytvořil i výchovný program, který děti připravuje na vstup do života v dospělosti.

„Přeju si, aby je společnost přestala škatulkovat. Nezáleží na tom, v jakém prostředí dítě vyrůstá, ale jako moc věří svému snu. Snažím se je podporovat ve sportu, aby v něm našli útěk, tak jako jsem ho našel já. Když se jim něco povede, přestanou se litovat. Nemusíte být mistr světa, abyste byl společností oceněný,“ řekl pro TÝDEN.CZ Tomáš Slavata.

Energii si dobíjí při sportu. V půlce dubna například odlétá na závod Ironman do Jihoafrické republiky. „Mým cílem je tam uspět a pak také zvládnout během léta 43 akcí, které nás s dětmi čekají,“ vypráví natěšeně Slavata. Od pohledu rodinný typ.

Tomáš Slavata na vyhlášení ceny fair-play Mezinárodního olympijského výboru.

Ženy-samoživitelky mi píšou o radu

Fungující rodinu nikdy nepoznal, a tak si v jedenadvaceti letech vytvořil vlastní. Stal se mámou i tátou zároveň. Přes mnohá úskalí se mu podařilo dostat do péče dva malé synovce, devítiletého Tomáše a jedenáctiletého Mirka.

Slavatově mladší sestře byla vzhledem k jejímu vztahu k alkoholu, drogám a prostituci rodičovská práva odebrána, a tak oba chlapci skončili v dětském domově. Dnes jsou z nich mladí muži stojící na vlastních nohou. I díky strýci.

„Ano, oslovení Mirku Dušíne slýchávám poměrně často,“ směje se Slavata. „Ale že bych se cítil jako nějaký hrdina? To ne. Když mi však začaly psát o rady ženy-samoživitelky s dvěma třemi dětmi, uvědomil jsem si, že dělám něco neobvyklého. Samozřejmě jsem se občas setkal i s negativní reakcí. Po odvysílání 13. komnaty v ČT jsem se doslechl, že akce pro děti organizuji jen pro peníze. Těch lidí, co si to myslí, je mi líto,“ říká oceněný sportovec.

Jeho smysl pro fair-play se ukázal i v roce 2008 při extrémním závodě Adrenalin Cup. Slavata zastavil kilometr před cílem, aby pomohl zachránit život jednomu ze soupeřů. „To byla přirozená reakce. Už od dětství jsem se na sebe snažil upozornit dobrými skutky. Plno věcí jsem dělal jen pro pohlazení. To byl můj způsob, jak v těžkém dětství zachránit sám sebe,“ dodává Slavata.

Sám sebe již dávno zachránil. Nyní k tomu chce dopomoci druhým.

AUTOR ČLÁNKU: LUCIE FOLPRECHTOVÁ

AKTUALITY

2.4.
2018
Chtěl bych vás všechny pozvat na akce, které chystáme po celé ČR. Už za pár dní roztočíme kolotoč závodů pro děti ->
2.4.
2018
"Velké věci vznikají někdy z maličkostí. Muž, kterého uvidíte v reportáži Karolíny Liškové, jako chlapec závodil s tramvají. Někdo ho viděl, pochválil a vedlo to k tomu, že on dnes pomáhá dalším…
9.2.
2018
Mám za sebou další sezonu a přede mnou rok 2018. Rok 2017 byl pro mne jako každý rok náročnější co do počtu akcí a časového vytížení. Už ke konci sezony jsem cítil, že jedu z posledních sil. Máme…
18.9.
2017
Je 7: 40 a my dorazili na místo závodu, abychom postavili tratě, zázemí a také uklidili, aby se děti v 12 hodin mohli postavit na start finálového závodu Slavata Tour. Jak nejlépe popsat atmosféru…
22.6.
2017
Třetí štace na Moravě za náma a Moraviaman - Slavata triatlon tour odstartoval triatlonovy svátek na Šterkači :) Další šťastné děti a výherci kol. Společně s Petrem Vabrouškem…