Týden.cz – triatlonista hrdinou

„Mirek Dušín“ českého sportu. Jak zachránit sám sebe i ostatní

Tomáš Slavata při závodě.

Život se s ním nemazlil. Vyrůstal jako „dítě ulice“. Bez otce, s matkou alkoholičkou. V 21 letech si vzal do pěstounské péče své dva synovce, kteří do té doby vyrůstali v dětském domově. Přesto se Tomáš Slavata dokázal vypracovat v profesionálního sportovce a dnes reprezentuje Česko v terénním triatlonu. Veškerý volný čas i peníze ale obětuje dětem z dětských domovů. Je pro ně vzorem, hrdinou. Stejně jako pro mnoho ostatních.

Nyní jeho aktivity ocenil i Mezinárodní olympijský výbor, který mu ve čtvrtek udělil cenu fair play v kategorii „Sport a společenská zodpovědnost“ za nezištnou a obětavou práci ve prospěch dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin.

Jedenatřicetiletý Tomáš Slavata pro děti organizuje nejrůznější sportovní akce, závody, soustředění. Vede dva oddíly lehké atletiky v Táboře a Praze-Řepích a vytvořil i výchovný program, který děti připravuje na vstup do života v dospělosti.

„Přeju si, aby je společnost přestala škatulkovat. Nezáleží na tom, v jakém prostředí dítě vyrůstá, ale jako moc věří svému snu. Snažím se je podporovat ve sportu, aby v něm našli útěk, tak jako jsem ho našel já. Když se jim něco povede, přestanou se litovat. Nemusíte být mistr světa, abyste byl společností oceněný,“ řekl pro TÝDEN.CZ Tomáš Slavata.

Energii si dobíjí při sportu. V půlce dubna například odlétá na závod Ironman do Jihoafrické republiky. „Mým cílem je tam uspět a pak také zvládnout během léta 43 akcí, které nás s dětmi čekají,“ vypráví natěšeně Slavata. Od pohledu rodinný typ.

Tomáš Slavata na vyhlášení ceny fair-play Mezinárodního olympijského výboru.

Ženy-samoživitelky mi píšou o radu

Fungující rodinu nikdy nepoznal, a tak si v jedenadvaceti letech vytvořil vlastní. Stal se mámou i tátou zároveň. Přes mnohá úskalí se mu podařilo dostat do péče dva malé synovce, devítiletého Tomáše a jedenáctiletého Mirka.

Slavatově mladší sestře byla vzhledem k jejímu vztahu k alkoholu, drogám a prostituci rodičovská práva odebrána, a tak oba chlapci skončili v dětském domově. Dnes jsou z nich mladí muži stojící na vlastních nohou. I díky strýci.

„Ano, oslovení Mirku Dušíne slýchávám poměrně často,“ směje se Slavata. „Ale že bych se cítil jako nějaký hrdina? To ne. Když mi však začaly psát o rady ženy-samoživitelky s dvěma třemi dětmi, uvědomil jsem si, že dělám něco neobvyklého. Samozřejmě jsem se občas setkal i s negativní reakcí. Po odvysílání 13. komnaty v ČT jsem se doslechl, že akce pro děti organizuji jen pro peníze. Těch lidí, co si to myslí, je mi líto,“ říká oceněný sportovec.

Jeho smysl pro fair-play se ukázal i v roce 2008 při extrémním závodě Adrenalin Cup. Slavata zastavil kilometr před cílem, aby pomohl zachránit život jednomu ze soupeřů. „To byla přirozená reakce. Už od dětství jsem se na sebe snažil upozornit dobrými skutky. Plno věcí jsem dělal jen pro pohlazení. To byl můj způsob, jak v těžkém dětství zachránit sám sebe,“ dodává Slavata.

Sám sebe již dávno zachránil. Nyní k tomu chce dopomoci druhým.

AUTOR ČLÁNKU: LUCIE FOLPRECHTOVÁ

AKTUALITY

8.5.
2019
Zahajovací pražský závod 9. ročníku Slavata tour se letos nesl v trochu jiném duchu, než by mnozí čekali. Před Městským úřadem Řepy totiž netradičně v tomto roce vyrostlo kromě zázemí pro závod i…
2.4.
2019
Srdečně vás všechny zveme společně s dětmi na pražský závod Slavata tour, ale hlavně v ten den vstoupím s Pájou do svazku manželského :-). Moc se na Vás všechny těšíme a věříme, že ten den bude…
4.2.
2019
Přípravy na Slavata Triatlon Tour 2019 jsou v plném proudu! Už si tak můžete plánovat, na který závod vyrazíte s vašimi dětmi. Nejen, že si zazávodí, ale ještě zabojují o nová horská kola
11.12.
2018
Každá sezona je náročná a já každý rok říkám, že musím ubrat, ale zatím se mi to nedaří. Potkáváme se během celého roku, kdy mne potkáváte v teplákách a s pracovními rukavicemi. Přejíždím z jedné…
17.9.
2018
????Velké finále za námi…